Autoprezentacja Tadeusza Złotorzyckiego "Sztuka i wolnośc"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 kwietnia 2018

Wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu zorganizowaliśmy spotkanie z Tadeuszem Złotorzyckim, który dokumentuje twórczość oraz portretuje wrocławskich artystów. Obejrzeliśmy filmy dokumentalne przybliżające sylwetki m.in.: Stefana Müllera- polskiego architekta, urbanisty, teoretyka architektury, wykładowcę Politechniki Wrocławskiej; Krystyny Cybińskiej - ceramiczki i pedagoga,specjalistki od szkliwień; Alojzego Jana Gryta – polskiego rzeźbiarza i architekta, profesora sztuk plastycznych, twórcę m.in. złotoryjskiego pomnika Władysława Reymonta.
Tadeusz Złotorzycki o sobie: „Wrocławianin, urodzony na początku drugiej połowy dwudziestego wieku. W młodości kilka lat spędził w Krakowie i w Warszawie, gdzie uczęszczał do liceum stowarzyszenia PAX. Tam nabrał obrzydzenia do wszelkich instytucji i zorganizowanych form życia. Nigdzie nie jest członkiem, nie ogląda telewizji i nie czyta gazet uważając, że należy korzystać z własnych zmysłów. Debiut prasowy w 1976 roku, autor blisko stu drobnych publikacji odnotowanych w Polskiej Bibliografii Literackiej. Następnie poświęcił się poważnie traktowanej pracy literackiej i przez trzynaście lat starannie pisał powieść „Samopas Wisimir”, która czekała kolejne siedemnaście lat na wydanie. Napisał też dramat, opowiadania oraz relacje z podróży po Azji i Afryce. Od kilkunastu lat tworzy filmy, najpierw interwencyjno-happeningowe i podróżnicze, obecnie o artystach i ich sztuce. W latach 1998-2001 organizował happeningi i akcje pro-rowerowe, za które był wielokrotnie i przez szereg lat karany grzywnami. Artysta – buntownik, obecnie rencista w stanie odpoczynku. Nie lubi tłumu i tylko sporadycznie pojawia się na publicznych spotkaniach. Prowadzi życie w ukryciu okazjonalnie zajmując się filozofią i filmowaniem, podróżami oraz sztuką i pisaniem.”
Spotkanie realizowane we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.